Ekonominin Psikolojimize Yansıması

Ekonominin Psikolojimize YansımasıPandemi süreci yaklaşık 2,5 senemizi bir belirsizlik içerisinde geçirmemize sebep olmuş ve bizleri hem maddi hem de manevi olarak yormuştur.

Bu süreçte hastalıkla mücadele edenler, hastalığa yenik düşenler, işlerini kaybedenler hatta iflas edenlerimiz olmuştur. Tam aşılarımızı olduk, maskelerden kurtulduk derken, ’’iş hayatı ve hayatımız artık normale dönmesini umut ederken’’ bu defa da ekonomik olarak sıkıntıların içinde kendimizi bulduk.

Ekonominin Psikolojimize Yansıması ile bu sıkıntıları nasıl hissettik ? Önceden markete gittiğimizde 200-300 TL’ ye yaptığımız alışverişi 500-600 TL’ye yapamaz olduk. Gelirlerimiz sabit iken bu yaşanan çok hızlı fiyat artışları sonucu, Alım gücümüz her gün erimeye başladı, buna karşın alınan ekonomik önlemlerin yetersiz ve etkisiz kalması sonucu, insanların kaygı ve korkularında büyük değişimler yaşanmaya başladı.

Toplumsal travmaların, politik ve ekonomik krizlerin beraberinde getirdiği belirsizlik ve tedirginlik ortamı, toplumun her kesiminde, insanların günlük hayattaki gerginliklerini, geleceğe dair endişelerini artırmaktadır.

Yazının Devamı İçin >>

Eskişehir Psikolog